hazirwebsiteal.com - Sürücü Kursu demo

  • 0352 232 3070
  • destek@hazirwebsiteal.com

İş Makinaları Kursu

İŞ MAKINESI VINÇ EHLIYETI NASIL ALINIR? HANGI VINÇLERI KULLANIR? KULE VINÇ, MOBIL VE TAVAN VINCI…

 

Vinç Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, paletli, raylı ve sabit kule vinçleri kullanarak, çeşitli yüklerin naklini emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.Vinç belgesini alan kişi, Kule vinç, mobil ve tavan vinci kullanabilir.

Operatör, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı operatör belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre rücu eder. Operatör belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak forklift iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve 1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Vinç Nedir?

Malzemeleri ya da yükleri kaldırma, yeni bir yöne dönerek veya hareket ederek aktarma, yerlerini değiştirme, yükleme, boşaltma işlerinde kullanılan makinalara VİNÇ veya ÇRENA (KREYN) denilmektedir. Vinçler düşey ve yatay hareketleri sayesinde genel anlamda her türlü yükün yerini değiştirebilen makinalardır. Bu makinalar genellikle ağır yüklerin kaldırılmasında ve zemine batmış makinaların kurtarılmasında kullanılırlar. Bum uzunlukları 10-40 m., kapasiteleri de 10-60 ton arasında değişir. Pinyon dişli üzerinde 3600 dönebilen tipleri olduğu gibi 180°’lik dönüş yapan çeşitleri daha çok kullanılır. Ön ve arkaya ilave edilen destek ayaklarıyla ağır yükler kaldırılabilir.

Vinç ehliyeti nasıl alınır?

Vinç ehliyeti için öncelikle kayseri de şelale iş makineleri kursuna gelmeniz gerekmekte. Vinç  ehliyeti için kursiyer 50 soruluk Motor testine tabi tutulur. Sınav sonucunda Direksiyon sınavına girerek geçerse belgeyi almaya hak kazanır. Kursiyer hangi iş makinası için sınava girmişse Sertifikaya o iş makinesi adı yazılır.

İş Makinesi İçin Gereken Evraklar : 4 adet Vesikalık Fotoğraf ,Sabıka kaydı,Diploma(Aslı yeterli) ,Sağlık Raporu, Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Not:Vinç belgesi almak isteyen kişinin her hangi bir ehliyeti olmasada müracaat edebilir.

 

 

Ekskavatör Operatörü Ehliyeti nedir?

Bu türde iş makinasını trafikte ve kapalı yada açık saha içinde yasal olarak kullanabilmeniz için verilen eğitimler akabinde yapılan sınav sonucunda verilen iş makinası ehliyetidir.(Ekskavatör Operatörü Ehliyeti)

 

 

Forklift Ehliyeti

 

Loder Ehliyeti

 

Beko Loder Ehliyeti

 

Kazıma ve Yükleme (Kanal Kazıyıcı) 

 

Greyder Ehliyeti

 

Silindir Ehliyeti

 

Dozer Ehliyeti